Expand search form
4 Μαΐου 2024

ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΥΔΡΙΟΥ ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Η περιβαλλοντική ομάδα του Γυμνασίου Νυδριού κατά το σχολικό έτος 2022-23 προέβη στις ακόλουθες δράσεις στο σχολικό κήπο:

Tο μήνα Σεπτέμβριο φυτεύτηκαν νέα δέντρα και θάμνοι ενώ παράλληλα καθαρίστηκε ο χώρος.

• Το μήνα Νοέμβριο έγινε καθαρισμός ευρύτερος στο προαύλιο του
  • σχολείου.
  • Το μήνα Μάρτιο έγινε κλάδεμα των δέντρων , οι υπάρχουσες πέτρες τοποθετήθηκαν σε σχήμα κύκλου γύρω από τα δέντρα, τα ξερά χορτάρια και κάθε λογής σκουπίδια απομακρύνθηκαν.
  • Τον Απρίλιο, τοποθετήθηκε πέτρινη βρύση ενώ πλάκες, τετράγωνες δημιούργησαν ένα διάδρομο προς αυτή.
  • Το μήνα Μάιο κουρεύτηκε το γκαζόν,σκαλίστηκαν  λουλούδια και δέντρα και  παράλληλα αφαιρέθηκαν τα χορτάρια στις άκρες.

Οι πόροι για όλες αυτές τις δράσεις προήλθαν από δωρεές γονέων και κηδεμόνων των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας. Ειδικότερα, αξίζει να ευχαριστήσουμε θερμά  την κ.Ναυρόζογλου- Τσιμούρτου Σοφία για την δωρεά της βρύσης  και των πλακών  εις μνήμη του αδερφού της Αναστασίου Ναυρόζογλου, όπως επίσης και τον Τσανκάι  Ντουρίμ, που την τοποθέτησε στο σχολικό κήπο.

Προηγούμενο Άρθρο

Σεμινάριο Α’ Βοηθειών στο σχολείο μας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2023

You might be interested in …